فیلم آموزشی رایگان حل مسأله دیسپاچینگ اقتصادی توسط الگوریتم PSO

عنوان انگلیسی:

economic dispatching using pso video tutorial

توضیحات:

یکی از مسائل مهمی که در مهندسی قدرت و مدیریت سیستم های تولید و توزیع نیروی برق مطرح می شود، مسأله دیسپاچینگ اقتصادی یا Economic Dispatching است. در این مسأله، که به صورت یک مسأله بهینه سازی مقید و پیوسته مطرح می شود، سعی می شود که سهم توان تولیدی چند واحد تولید برق به نحوی تعیین شود که عملکرد کلی سیستم از نظر اقتصادی بهینه شود. برای هر کدام از منابع تولید انرژی، یک تابع هزینه بر حسب توان تولیدی تعریف شده است، که غالبا به صورت درجه دو می باشد. در این فیلم آموزشی با استفاده از الگوریتم بهینه سازی ازدحام ذرات یا Particle Swarm Optimizatoion (به اختصار PSO) به حل این مسأله پرداخته شده است.

الگوریتم PSO یکی از مهم ترین الگوریتم های بهینه سازی هوشمند است که در حوزه هوش ازدحامی (Swarm Intelligence) جای می گیرد. این الگوریتم، توسط جیمز کندی و راسل سی ابرهارت در سال ۱۹۹۵ معرفی گردید، و با الهام از رفتار اجتماعی حیواناتی چون ماهی ها و پرندگان که در گروه هایی کوچک و بزرگ کنار هم زندگی می کنند، طراحی شده است. در الگوریتم PSO، اعضای جمعیت جواب ها، به صورت مستقیم با هم ارتباط دارند و از طریق تبادل اطلاعات با یکدیگر و یادآوری خاطرات خوب گذشته، به حل مسأله می پردازند. الگوریتم PSO برای انواع مسائل پیوسته و گسسته مناسب است و پاسخ های بسیار مناسبی برای مسائل بهینه سازی مختلف داده است.

در این فیلم آموزشی منحصر به فرد، در خصوص شیوه های حل مسائل بهینه سازی مقید نیز صحبت شده است، که می توان از این نکات برای حل سایر مسائل بهینه سازی مقید نیز استفاده نمود. بسیاری از نکات بیان شده، مختص الگوریتم PSO نیستند و قطعا می توان آن ها را با سایر الگوریتم های بهینه سازی نیز مورد استفاده قرار داد. همچنین این فیلم می تواند یک سرمشق مناسب برای حل مسأله دیسپاچینگ اقتصادی با استفاده از سایر الگوریتم های بهینه سازی باشد. فرآیندی که برای حل مسأله در این فیلم بیان می شود، یک فرآیند استاندارد و کلی است و می تواند برای سایر مسائل بهینه سازی به کار برده شود.

سرفصل های مورد بحث در این فیلم آموزشی عبارتند از:
بیان ریاضی مسأله دیسپاچینگ اقتصادی یا Economic Dispatching
مروری بر روش های حل مسائل بهینه سازی مقید به خصوص قید تساوی
پیاده سازی حل مسأله دیسپاچینگ با استفاده از PSO
تحلیل و بررسی نتایج به دست آمده از بهینه سازی
ارائه پیشنهادهایی برای تعمیم و توسعه مدل مربوط به مسأله دیسپاچینگ

مدرس: سید مصطفی کلامی هریس

کلمات کلیدی:
Economic Dispatching, Particle Swarm Optimization, PSO, آموزش PSO, آموزش بهینه سازی ازدحام ذرات, آموزش عملی, آموزش عملی PSO, آموزش عملی بهینه سازی ازدحام ذرات, الگوریتم PSO, الگوریتم ازدحام ذرات, بهینه سازی ازدحام ذرات, بهینه سازی مقید, دیسپاچینگ اقتصادی, سیستم های تولید و توزیع نیرو, فیلم آموزش عملی, فیلم آموزشی, فیلم آموزشی PSO, مجموعه آموزشی PSO, مدیریت انرژی, مدیریت مصرف انرژی, مروری بر الگوریتم ازدحام ذرات – PSO, مهندسی برق, مهندسی قدرت, هوش ازدحامی, کاربرد PSO در مهندسی برق, کاربرد PSO در مهندسی قدرت

برای کسب اطلاعات بیشتر، به این لینک مراجعه نمایید:
http://www.faradars.org/mvrps9011c

تعداد کلیک:

۶۲۸۴فرم عضویت در خبرنامه کدسرا
 

شما می توانید به منظور اطلاع یافتن از آخرین کدهای منتشر شده در کدسرا، با وارد کردن ایمیل خود در کادر زیر به عضویت خبرنامه کدسرا در آیید.لینک خارجی

این مطلب، که توسط موتور جستجوی کدسرا پیشنهاد شده است، بر روی یک وبسایت دیگر قابل دسترسی است.

برای مشاهده آن، بر روی لینک زیر، کلیک کنید.مشاهده لینک