فیلم آموزشی رایگان طراحی کنترل کننده PID با استفاده از الگوریتم های هوشمند (بخش یکم)

عنوان انگلیسی:

pid tuning using metaheuristics video tutorial

توضیحات:

به جرأت می توان گفت که کنترل کننده تناسبی-انتگرالی-مشتقی یا به اختصار کنترل کننده PID، شناخته شده ترین مکانیزم کنترلی در میان سایر روش های کنترل می باشد. همچنین کنترل کننده PID پرکاربردترین کنترل کننده در صنعت است، تا جایی که اگر این کنترل کننده و خویشاوندان آن را، از صنعت کنونی حذف بکنیم، عملا بسیاری ار صنایع و کارخانه ها تعطیل خواهند شد.

درکنار قدرت، محبوبیت و سادگی این ساختار کنترلی، مشکلی وجود دارد که تا کنون راه حل دقیق و قطعی برای آن ارائه نشده است، و آن تعیین مقادیر مناسب ضرایب و ثوابت مربوط به این کنترل کننده است. هر چند روش های مختلفی برای حل این مشکل ارائه شده اند، اما تقریبا هیچ یک از روش های مذکور، دارای حوزه اثر کامل نیستند و نمی توان کارایی آن ها را در تمام موارد، تضمین کرد.

قدرت نهفته در ساختار الگوریتم های بهینه سازی هوشمند، می تواند به عنوان راه چاره ای برای تعیین ضرایب کنترل کننده PID در نظر گرفته شود. تا کنون در مقالات و کتاب های مختلف، از الگوریتم های بهینه سازی هوشمند (مانند الگوریتم ژنتیک و الگوریتم PSO) برای تنظیم کنترل کننده PID استفاده شده است. گروه آموزشی-پژوهشی متلب سایت، فیلم آموزشی کاملی در خصوص تنظیم ضرایب کنترل کننده PID با استفاده از الگوریتم های هوشمند تهیه نموده است، که به دانشجویان، محققین و مهندسین عزیز تقدیم می نماید.

سرفصل های مورد بحث در این فیلم آموزشی عبارتند از:

الگوریتم ژنتیک یا GA
الگوریتم بهینه سازی ازدحام ذرات یا PSO
الگوریتم تکامل تفاضلی یا DE
الگوریتم رقابت استعماری یا ICA

مدرس: سید مصطفی کلامی هریس

کلمات کلیدی:
الگوریتم PSO, الگوریتم رقابت استعماری, الگوریتم ژنتیک, تنظیم ضرایب PID, تکامل تفاضلی, طراحی PID, طراحی کنترل کننده, فیلم آموزشی, فیلم آموزشی PSO, فیلم آموزشی الگوریتم رقابت استعماری, فیلم آموزشی الگوریتم ژنتیک, فیلم آموزشی تکامل تفاضلی, فیلم آموزشی متلب, فیلم آموزشی مهندسی برق, فیلم آموزشی مهندسی کنترل, مهندسی کنترل, کنترل کننده PID

برای کسب اطلاعات بیشتر، به این لینک مراجعه نمایید:
http://www.faradars.org//mvpctr101

تعداد کلیک:

۴۲۲۸فرم عضویت در خبرنامه کدسرا
 

شما می توانید به منظور اطلاع یافتن از آخرین کدهای منتشر شده در کدسرا، با وارد کردن ایمیل خود در کادر زیر به عضویت خبرنامه کدسرا در آیید.لینک خارجی

این مطلب، که توسط موتور جستجوی کدسرا پیشنهاد شده است، بر روی یک وبسایت دیگر قابل دسترسی است.

برای مشاهده آن، بر روی لینک زیر، کلیک کنید.مشاهده لینک